Jeu de Boulesclub Butenboel

Wie zijn wij?

Butenboel bestaat uit een groeiende groep enthousiaste boulers van rond de 45 mensen.

Het hele jaar door kan er vrijblijvend op maandagavond, woensdagmiddag en vrijdagmiddag gespeeld worden zonder vooraf aan- of afmelden. Op tijd aanwezig zijn is noodzakelijk voor het indelen van de teams. Daarnaast worden er regelmatig toernooien georganiseerd en wordt er een interne competitie opgezet. Bijzonder is onze Dag-strijd.

Gespeeld wordt op het jeu de boules complex van Sportpark Het Vletgoor aan de Larenseweg, naast de touwtrekvereniging Okia. Er zijn 10 (verlichte) banen beschikbaar.

Naast het sportieve element krijgen ook sociale aspecten van de club de ruimte. Tijdens pauzes en na het spel wordt nagepraat op het (verwarmde) terras onder de overkapping. Natuurlijk met een kopje koffie, thee of andere versnaperingen.

Wat is Jeu de Boules?

Jeu de Boules is een balspel dat oorspronkelijk uit Frankrijk komt. De vorm die wij doen wordt Pétanque genoemd, wat letterlijk “voeten op de grond” betekent.

Het spel wordt gespeeld met metalen ballen (boules), waarbij het de bedoeling is de boules zo dicht mogelijk bij een klein houten balletje te gooien. In Nederland wordt het houten balletje het Butje genoemd, in Frankrijk het Cochonnet en in Holten het Keuntje.

Het is een populair spel dat zowel recreatief als competitief kan worden gespeeld en vaak wordt gespeeld in parken en op pleinen in Europa en andere delen van de wereld.

En natuurlijk op het Vletgoor in Holten!

Wat zijn de spelregels?

  1. Vooraf aan het spelen worden de namen willekeurig opgehangen. Team A hangt links op het bord, begint en gebruikt de blauwe pijl op het scorebord. Team B gebruikt de rode pijl op het scorebord.
  2. Men legt de werpcirkel op de grond. Team A gooit het but (houten doelballetje) vanuit de cirkel op een afstand tussen de 6 en 10 meter van de cirkelrand.
  3. Een speler van team A gooit onderhands en met beide voeten op de grond in de cirkel een boule zo dicht mogelijk bij het but.
  4. Een speler van team B probeert nu zijn boule dichterbij het but te werpen. De boule van team A mag hierbij worden weggeschoten (zie animatie hiernaast) of het but mag met de boule verplaatst worden. Team B blijft proberen dichterbij te komen tot het gelukt is.
  5. Komt de boule van team B dichterbij dan is team A weer aan de beurt om dichterbij te komen. Men gaat hiermee door tot het gelukt is.
  6. Zo blijven de teams afwisselend werpen totdat één van de teams geen boules meer heeft. Vervolgens probeert het andere team de resterende boules ook dichter bij het but te werpen dan de boules van de tegenpartij. Of ze proberen de dichtst bij het but zijnde boule van de tegenpartij weg te schieten.
  7. Iedere boule die dichterbij het but ligt dan de beste boule van de tegenpartij telt voor 1 punt.
  8. Het team dat de werpronde heeft gewonnen, werpt het but opnieuw uit vanaf de plaats waar het but ligt en plaatst de eerste boule.
  9. Het team dat als eerste 13 punten uit de diverse werprondes verzamelt, wint de partij.

In het hieronder afgebeelde voorbeeld heeft team A 2 punten gescoord. Twee van hun boules liggen dichterbij het but dan de beste boule van team B.

Wat heb je nodig?

Een set boules

Een boule moet goed in de hand liggen. De grootte van de hand is bepalend voor de diameter van de boules. Wie zich toelegt op plaatsen (de pointeur) gebruikt meestal gegroefde boules. Degene die schiet (tireur) doet dit vaak met gladde boules.

Schaft u daarom niet te snel een set boules aan! Voor mensen die kennis willen maken met Pétanque zijn er op de club setjes boules om te lenen en anders is een set met recreatie boules een prima oplossing. Ook hiermee is het spel goed te leren en te spelen.

Overige benodigdheden

Een butje/ keuntje!

Niet verplicht maar onontbeerlijk voor de Pétanquespeler zijn verder: een rolmaat om de afstand tussen boule en but te kunnen meten, een tasje of kistje om het materiaal in op te bergen en tenslotte een doekje om de boules schoon te maken.

Kunstwerk, gemaakt door Janny Lemmers

Wat is ons programma?

Naast het spelen op de normale openingstijden hebben wij ook een aantal activiteiten:

Clubcompetitie

In twee periodes van elk tien weken spelen we op maandagavond en woensdagmiddag onze competitiewedstrijden. De jaarlijkse clubkampioen wordt bekend na het spelen van de grote finale.

Dag-strijd

Een Dag-strijd spelen we op een gewone maandagavond/woensdagmiddag. Er wordt dan tegen elkaar gestreden, zodat er een competitie-element in zit. Gestreden wordt om een gratis kop thee of koffie.

Bij een gelijk aantal punten wordt er nog gestreden om wie de uiteindelijke winnaar is.

Interne toernooien

Meerdere keren per jaar worden er op middagen interne toernooien gespeeld, zoals het Valentijn toernooi en de seizoen toernooien.

Gasttoernooi

Een paar keer per jaar wordt er door de wedstrijdcommissie een regionale Jeu de Boulesclub uitgenodigd om op één dag met en soms tegen elkaar te strijden.

Programma 2024

Nieuwjaarsreceptie: vrijdag 5-1-2024  

Algemene Leden Vergadering (ALV): vrijdag 12-1-2024  

Valentijns toernooi: woensdag 14-2-2024  

Lentetoernooi: vrijdag 12-4-2024  

Open dag Holten: zaterdag  20-4-2024  

Clubcompetitie: maandag 22-4-2024 / 30-6-2024

Deelname aan Kunstival: zondag 16-6-2024  

Finale Clubcompetitie: woensdag 3-7-2024  

Zomertoernooi: vrijdag 12-7-2024  

Clubcompetitie: maandag 29-7-2024 / 6-10-2024

Herfsttoernooi: vrijdag 18-10-2024  

Wintertoernooi: vrijdag 13-12-2024  

De competitie stand

Kunstwerk, gemaakt door Janny Lemmers

Competitieweek 24

Kijk je op de telefoon? Houdt hem dan in de breedte om de stand goed te kunnen zien.

Stand Clubcompetitie      
2024 deel 1 
 AchternaamPartijenPuntenVoorTegenSaldo%
1Johan Groeneveld15131901108086,7%
2Ineke Goorhuis7678354385,7%
3Jeannette Verwoerdt5459293080,0%
4Gerard Duteweerd1310162907276,9%
5Marianne Aldewereld4343261775,0%
6Anja Marseille7586711571,4%
7Anny van der Heijden15101511173466,7%
8Wim van Unnik15101591401966,7%
9Johan Brilman22142501787263,6%
10Linze Bos117111882363,6%
11Koos Trotsenburg18111711541761,1%
12Willem van Doorn1691691363356,3%
13Marian Leusink958995-655,6%
14Thea Oonk137125135-1053,8%
15Gerrie Brilman2111204198652,4%
16Lucia Janssen1471401202050,0%
17Jenny Onstenk636456850,0%
18Jan Kleinherenbrink126122122050,0%
19Freddy Goorhuis188166175-944,4%
20Jan Kolthof125104126-2241,7%
21Steven Klein Teeselink156119149-3040,0%
22Riekie Stegeman135119125-638,5%
23Freek Wichers135115132-1738,5%
24Len Postma135105140-3538,5%
25Rineke Rooijers312827133,3%
26Jannie Lemmers312531-633,3%
27Herma Bemer312231-933,3%
28Wimmie Bos725678-2228,6%
29Frits Bouwman826193-3225,0%
30Sylvia Unnik- Marseille215178250-7223,8%
31Jens Osinga13393153-6023,1%
32Marijke Grobben613376-4316,7%
33Lionel Logchies301239-270,0%
34Albert Vink9025117-920,0%
35Ab Slotman000000,0%
36Ans de Bruijn000000,0%
37Edward van Schaik000000,0%
38Gerrie  Meijerink000000,0%
39Isabella Rand000000,0%
40Martin van der Heijden000000,0%
41Theo Abrahamsen000000,0%

Terminologie

Boule: metalen bal waarmee je gooit.

But: het kleine houten balletje dat bij Pétanque als doel dient.

Cirkel: plaats waaruit men werpt met een doorsnede van minimaal 35 en maximaal 50 cm.

Mène: werpronde, begint met het uitwerpen van de but en eindigt als alle boules gespeeld zijn.

Donnée: de plaats waar de boule neerkomt op het speelterrein.

Tête a tête: team bestaande uit één speler. Men speelt dan met drie boules per persoon.

Doublette: team bestaande uit twee spelers. Men speelt dan met drie boules per persoon.

Triplette: team bestaande uit drie spelers. Men speelt dan met twee boules per persoon.

Mêlée: wedstrijdvorm waarbij de partners door loting worden bepaald.

Pointeur: een bouler met als specialist plaatsen (speelt meestal met gegroefde ballen).

Milieu: de middelste speler in een triplette. Iemand die zowel kan plaatsen als schieten.

Tireur: een bouler met als specialiteit schieten (speelt meestal met gladde ballen).

Carreau: het wegschieten van een boule waarbij de eigen boule op de plaats van de andere boule komt te liggen.

Fanny: een uitdrukking die gebruikt wordt wanneer je een partij met 0-13 verliest.

Kunstwerk, gemaakt door Martien van der Heijden

Waar en wanneer spelen wij?

Waar

Sportpark Het Vletgoor

Larenseweg 87a

7451EM Holten

Wanneer

Maandag: 19.00 – 21.30 uur

Woensdag: 13.30 – 16.00 uur

Vrijdag: 13.30 – 16.00 uur

Kom op tijd voor de indeling van teams!

Wie is onze sponsor?

Gastenboerderij Kosman

Zij hebben de clubkleding aan ons geschonken.

Wil je informatie of lid worden?  

Contactgegevens                      

E-mail butenboel@gmail.com

Sylvia van Unnik-Marseille, 06-5021 3862                                         

Freddy Goorhuis, 06-5322 5194

Contributie

De jaarlijkse contributie bedraagt: € 45,00 (na 1 juli: € 25,00).

Donateurs dragen jaarlijks € 20,00 bij.

Kantineprijzen

We houden de kantineprijzen voor leden zo laag mogelijk, afgestemd op de inkoop.

Betaling kan alleen contant of met een aan te schaffen consumptiekaart van €20,00.


Reacties

2 reacties op “Jeu de Boulesclub Butenboel”

  1. Ineke Goorhuis avatar
    Ineke Goorhuis

    De site ziet er erg leuk uit Sylvia!!
    Dat wilde ik even kwijt 🙂
    Bij deze meteen een test: bij wie komt deze reactie terecht.

    Groetjes Ineke

    1. Dank je wel Ineke!

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *